R*O*M*A*N*I*A

O TOM, PREČO SOM SA ROZHODLA ROK ŽIŤ PRÁVE V RUMUNSKU

Keď niekomu oznámim, že som si vybrala Rumunsko ako miesto študijného pobytu, stretnem sa automaticky s nechápavosťou a opovrhovaním, spolu s predsudkami o tejto krajine kvôli ťažkým časom ktoré ju postretli kedysi keď bola pod nadvládou komunistického diktátora Nicolae Chaucescu, ktorý bol okrem toho ešte aj paranoik a megaloman čo malo ťažký dopad na osud krajiny a obyvateľov, trvajúci dodnes. Možno by som to prijala, keby sa s opovrhovaním na Rumunsko pozeral niekto, koho sa tento tvrdý režim bytostne týkal, alebo mal nejaký tragický dopad. Ale ak ma chce presviedčať, že aj v dnešnej dobe je to krajina usoplených cigánskych detí a túlavých psov niekto, kto tam v živote nebol, a má tieto „nadčasové“ frázy naučené od krčmových štamgastov , z médií alebo iných „dôveryhodných zdrojov“, je to už otrepané a takéhoto človeka nemám potrebu presviedčať o opaku. 

Rumunsko nie je štát, do ktorého keď sa vyberiete, tak vás nestretne nič iné, len „to, že vás ukradnú“, alebo žobrajúca skupina cigánskych detí. Precestovala som ho krížom krážom a môžem zodpovedne prehlásiť, že s takou ochotou a prívetivosťou miestnych som sa na Slovensku málokedy stretla. Rumuni si uvedomujú akú povesť má ich krajina vo svete, preto sa ju pomaly po troškách a v rámci možností snažia naprávať minimálne tým, že si vážia turistov a študentov ktorí sa rozhodli ju bližšie spoznať. Strávila som tam rok a všimla som si rozdiely severu, oproti juhu. Severania, na rozdiel od uzavretejších južanov stavajú na báze udržania si starých tradícií, blahorečení o krásach transylvánskych hôr a miest, snažia sa zachrániť oblasť Rosia Montana ktorej hrozí zničenie za účelom ťažby zlata, sama som sa zúčastnila jednej z mnohých demonštrácií. V regióne Maramures (ktorý je môj obľúbený) ľudia ešte stále žijú tradičným naturálnym vidieckym životom. Ženy odeté v krojoch sa starajú o domácnosť, tkajú koberce alebo si menia službu v centrálnej pekárničke ktorou zásobujú celú dedinu čerstvým pečivom a muži väčšinou pracujú na poli. Nachádza sa tu niekoľko drevených kostolíkov starých stovky rokov, Veselý cintorín pýšiaci sa rezbárskymi skvostami, skanzeny. Do tejto oblasti som sa zamilovala, navštívila som ju niekoľkokrát a vždy ma načerpala energiou a inšpiráciou. Obyvatelia nemajú problém pozvať turistu k sebe do domu, počestovať domácou pálenkou, teplou polievkou alebo ubytovaním za smiešnu cenu, ktoré ale v lete nie je nutné, pretože prostredie si priam pýta spánok na lúke pod nebom... Pri troche šťastia vás ráno privíta mladý miestny junák s miskou čerstvého kozie syra, ako mňa :)

ŠTUDENTSKÝ ŽIVOT

To, že Cluj Napoca je po Bukurešti druhé najväčšie študentské mesto v Rumunsku potvrdzuje fakt, že sa v nej nachádza najväčšia a najznámejšia univerzita v krajine Babes-Bolyai University s 50 000 študentmi rôznych špecializácií. Vyučuje sa tu v rumunskom, maďarskom, anglickom a nemeckom jazyku. Okrem toho mesto obsahuje deväť ďalších štátnych univerzít a niekoľko ďalších súkromných školských inštitúcií.

Kultúra je širokospektrálne rozvinutá - od divadla cez film, hudbu, až po vizuálne umenie. Slnečná a teplá jeseň tu trvá až do konca novembra, preto ja osobne som čo najviac voľného času  trávila cestovaním stopom po celej krajine, ale počas dní, kedy nebola chuť sa premiestňovať sme si spolu s ostatnými študentmi s ktorými som trávila čas, prišli na svoje napríklad v areáli Fabrica de pensule - starej fabrike na štetce, ktorá je kolektívnym priestorom pre súčasné umenie. Dáva dokopy projekty a eventy nezávislých umelcov, galérií a kultúrnych organizácií. Pozreli sme si v tomto priestore niekoľko vernisáží, tanečných a hudobných performance, alebo výstav samostatných umelcov.

Od roku 2001 funguje v Cluji Transylvania International Film Festival (TIFF), tento rok tam bol prezentovaný aj slovenský film Adama Oľhu – Nový život. Keďže Rodina Oľhových je mi sympatická a inšpiratívna, nenechala som si ho ujsť. V rámci sprievodného programu boli rôzne skvelé koncerty a jamm session v krytých aj otvorených priestoroch po celej Cluji.

Študentskému životu je dokonale prispôsobená kultúrna štruktúra mesta, kde si každý nájde to svoje. Od party klubov, cez koncertné haly, po rôzne malé kaviarničky, každá s osobitým svojským interiérom. Moja najobľúbenejšia bola Atelier café, ktorá mala celý interiér z kartónu. V miestnych podnikoch sa každý týždeň konala buď výstava umelcov alebo koncert, jammovačka.. Okrem toho je v Cluji Národné divadlo, Národná opera, bábkové divadlo, niekoľko kín, múzeá, veľká botanická záhrada so skleníkmi v ktorých pracovali študenti univerzity Babes-Bolyai. Botanická záhrada je jedna z najkrajších aké som kedy navštívila, je rozdelená na rôzne pavilóny podľa krajín a v skleníkoch sa človek cíti ako v pravekej džungli.

Na premiestňovanie po meste sme si všetci kúpili na blších trhoch polorozpadnuté bajky ktoré nám poctivo slúžili počas celého pobytu a po našom odchode putovali do rúk ďalších príšelcov. Jedného dňa sme úplnou náhodou na takejto mestskej cyklotúre objavili staré opustené komunistické kino plné stoviek filmových pások, v ktorom si dal niekto zjavne niekoľko mesačnú námahu a páskami obvešal okolité stromy, nazvláčal ich do  jednej z miestností a vzniklo tak doslova filmové more, to isté bolo aj von pred kinom, pásky viseli zo strechy, z okien.. bolo to veľmi zaujímavé miesto a trávili sme tam čas vždy keď sme mohli. Neskôr sme zistili že sa o túto zvláštnu inštaláciu postarali deti jednoducho pre zábavu a stala sa nám podnetom pre osobnú tvorbu každého z nás. Postupne sme nezávisle od seba využili kino pre svoje školské projekty a jedného dňa sa stretli v myšlienke o spoločnej výstave. Vybavili sme si priestor v bývalom sklade vojenského arzenálu a pustili sa do organizácie vernisáže. Sklad arzenálu bol výborný priestor pre tento druh výstavy lebo bol tiež zdevastovaný a schátraný ako samotné kino. Bol rozdelený sprachnivenými trámami na niekoľko osobitných častí, v ktorých sa skvele vynímali videoprojekcie, inštalácie, fotografie aj dizajnérske nábytky ktoré skonštruoval z filmových kotúčov jeden člen nášho tvorivého tímu. Vernisáž dopadla nad naše očakávania, jeden balík tyčiniek a dve fľaše vína absolútne nestačili pre množstvo ľudí ktoré nás prišlo podporiť. Samotnú výstavu sme museli predĺžiť o týždeň dlhšie, pretože ju každý deň navštívilo zhruba sto ľudí. Boli sme oslovení kurátorkou galérie v Bukurešti, ktorá chcela aby sme výstavu premiestnili do priestorov jej galérie, ale keďže sme všetci z iného kúta Európy, bolo by pre nás časovo nemožné sa spoločne zosynchronizovať. Museli sme jej ponuku odmietnuť, ale všetci sme boli nesmierne poctení a načerpaní energiou a chuťou do ďalšej umeleckej tvorby.

Prikladám odkaz na video ktoré sa mi podarilo natočiť na vernisáži:

Toto miesto, ľudia, blšie trhy, okolitá príroda, transylvánska atmosféra, ranné hmly a krúžiace kŕdle havranov na mňa pôsobili nesmierne inšpiratívne a vytrhli ma z letargie, proti ktorej som na Slovensku nedokázala bojovať. Nechala som v Rumunsku časť seba, ktorá ma stále volá späť a viem že sa tam budem vracať až do konca môjho života. Rok strávený v tejto krajine bola najlepšia voľba akú som mohla v rámci zahraničného štúdia ja osobne vykonať a človek, ktorý má dobrodružného ducha a potrebuje načerpať energiu a inšpiráciu sa tu určite dočká duševnej harmónie, tak ako ja.

***



Sibiu







Tarnita

Tarnita 2










išla krava s kozou na vandrovku..
unlimited autostop

***
CAMPENI









..a bit adventure
gulas satisfaction

ready to the Bear´s cave expedition





breakfast




FAMILY PORTRAIT BY MARIJA MOLYTE


*
AUTUMN IN RACHYTELE









 in local village pub

 a bit of society after church






ROSIA MONTANA DEMONSTRATION




*
MARKETS


Negreni market

pif paf









OSER MARKET








*
10. November 2012
Dnes ráno som sa zobudila a všade bola hmla. A krákali vrany. Zobrala som bajk a odviezla som sa za nosom. Doviedol ma ďaleko od mesta kde cesta nemala koniec.. všade boli polia a traktory a kopce a jablkové sady. A všade bola tá hmla, počuť len hrkot môjho bajku a krákanie stoviek vrán, ktoré lietali všade naokolo. Milujem Rumunsko.

*
CHEILE TURZI CAVE NIGHT





NEW YEAR CABANA 

















!!! VIDEO HERE !!!

*
CHEILE TURZI CLIMBING, A FEW MONTHS LATER





* PALATCA *



 
summer wine





Awesome gipsy family* kisses




*
*** PEOPLE ***

!!! VIDEO !!!
... to illustrate how young people can enjoy being an erasmus students


 Girls from Zorilor flat ... 


















foto made by Cloé

 me and my sweet Victor Pena Irles
(foto made by Cloé)














Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára